Ekonomi

Mevduat Faiz Oranları Haziran’da Yüzde 23,46’ya Yükseldi

p>Merkez Bankası’nın (TCMB) yeni başkanıyla yapacağı ilk para politikası kurulu toplantısının yaklaşmasıyla faiz konusu yeniden gündeme geldi. Öte yandan bankanın açıkladığı veriler, mevduat faiz oranlarında haziran ayı ortalamasının yüzde 23,46’ya yükseldiğini gösterdi. Accountkurdu.com Bankacılık İş Geliştirme Müdürü Orhun Çağlar Atilla, son aylarda mevduat faiz oranlarında yükseliş eğilimi olduğunu belirterek, “Mevduat faiz oranlarının bu yılın başında piyasa ortalamasının yüzde 16,26 olduğu biliniyor. Mevduat faizi ve döviz kurları ağırlıklı olarak kredi faizine göre belirleniyor ve döviz kuru pay oranlarına göre belirleniyor” dedi.

TCMB verilerinde 2023 yılı başında yüzde 16,26 olan mevduat faizinin piyasa ortalamasının 2023 Mart ayında yüzde 17,79’a yükseldiği görülürken, altı aylık mevduat faiz ortalamalarındaki artışın yüzde 7 olarak kaydedildiği görülüyor. . TCMB’nin haftalık olarak açıkladığı para ve banka istatistiklerinde, bankaların merkezi dahil bankacılık dairesindeki toplam mevduat, 14 Nisan’da sona eren haftada 186 milyar 912 milyon 207 bin lira artarak 10 trilyon 583 milyar 426 oldu. milyon 172 bin lira.

2022 yılı mevduat ortalamasının yüzde 16,02 olduğunu hatırlatan Atilla, “Banka tarafından Elektronik Bilgi Dağıtım Sistemi’nde paylaşılan TL Mevduat Faiz Oranları Akış Şeması’nda yukarı yönlü bir hareket görülebiliyor. Haziran ayı ortalamasının ise yaklaşık olarak belirlendiği belirlendi. 2022 ortalamasının 7,5 puan üzerinde İştirak bankaların dağıttığı kar payı oranlarının da 2023 Haziran ortasında yüzde 11,32’den yüzde 14,86’ya değiştiğini, 2022’de bu oranların yüzde 12,51 ile yüzde 13,82 aralığında olduğunu öğreniyoruz. dedi.

TL MEVDUAT 14 NİSAN TARİHİNDE SONA EREN HAFTADA YÜZDE 2,8 ARTTI

Bankalardaki TL mevduatın yüzde 2,8 artarak 6 trilyon 61 milyar 754 milyon 920 bin TL’ye yükseldiğini belirten Atilla, “Döviz mevduatı ise yüzde 0,5 artarak 4 trilyon 104 milyar 103 milyon 528 bin TL oldu. .”

“MEVDUATLAR ENFLASYONA DUYARLI BELİRLENİYOR”

Mevduat faizi ve döviz kuru pay oranlarının temelde kredi faizi ve döviz kurları doğrultusunda belirlendiğine işaret eden Atilla, değerlendirmelerini şu ifadelerle tamamladı:

“Bankalar mevduatı tahsil etmek için ödedikleri faize belirli bir kar marjı ekleyerek kredi faiz oranlarını belirlemektedir. Kredi faiz oranlarında olduğu gibi mevduat faiz oranları da herhangi bir değer kaybı olmayacak şekilde enflasyona duyarlı olarak belirlenmeye çalışılmaktadır. kredi, sigorta veya mevduat hesabı gibi banka ve sigortacılık işlerini satın alabilirler.Mevduat faizlerini de karşılaştırma imkanı sunarak arama ve karşılaştırma yapmalarını ve bu sayede en uygun finansal ürüne düşük maliyetlerle ulaşmalarını sağlıyoruz.Hesap açmayı seçen kullanıcılar tutar ve vade farklı bankaların faiz getiri tekliflerini görebilir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu